8 nejděsivějších cest na světě, po kterých určitě jet nechcete
Myslíte si, že jste králem silnic a nic vás nedokáže rozhodit? Že neexistuje cesta, kterou byste nezvládli? Tak to možná po našem přehledu těch nejvyšších, nejklikatějších a nejsmrtelnějších silnic na planetě změníte názor.
1. Karákóramská dálnice, Čína-Pákistán
První naší zastávkou je asi nejbizarnější „dálnice”, o které jste kdy slyšeli: oficiálně se jedná o nejvýše položenou zpevněnou silnici na světě. Spojuje Čínu s Pákistánem a táhne se přes 4 nejvyšší pohoří planety (Karákóram, Hindúkuš, Himálaj a Pamír). Dlouhá je 1 300 km a v nejvyšším bodě se nachází v nadmořské výšce až 4 693 metrů. I díky tomu, že lze po cestě obdivovat jednu z osmitisícovek (Nanga Parbat), dá se tak hovořit o mokrém snu všech milovníků hor.
Ano, opravdu se označuje za dálnici
2. Severní Yungas, Bolívie
Nejzabijáčtější silnice se nachází v Bolívii, kde spojuje hlavní město se severem země. To, že se jedná o nejnebezpečnější silnici na světě, svědčí jak místní přezdívky „cesta smrti“, „osudová cesta” tak i hrozivá čísla: ročně zde totiž zahyne přes 200 až 300 lidí. Mezi její rekordy patří 24 zřícených vozidel během jednoho roku a také tragická havárie autobusu se stovkou pasažérů (nikdo nepřežil). Důvody jsou zcela jasné: velice úzké silnice, které vedou nad propastmi až 600 metrů hlubokými (samozřejmě bez jakýkoliv svodidel), extrémní převýšení 3 450 m a počasí odpovídající deštným pralesům. I přesto, že na konci roku 2006 se otevřela úplně nová silnice z La Pazu do Coroico, která má již svodidla a je celkově méně extrémní, tak se stále najdou dobrodruzi, kteří raději volí starou dobrou hardcore trasu.
3. Daltonská dálnice, Aljaška
Pokud máte rádi prázdné silnice a drsnou přírodu, mohlo by se vám zde líbit. Dálnice Jamese Daltona spojuje Fairbanks a ropné naleziště na severu země. Měří 666 km (to jako vážně?!) a rozhodně zde nenajdete žádné drive-thru ani dostatek odpočívadel, proto zde platí nepsané pravidlo o dostatku zásob a sadě pro přežití. O nekonečné prázdnotě se můžete přesvědčit pomocí street view ZDE – schválně zkuste najít nějaké auto a pokud se povede, dejte nám vědět do komentářů (mně se to totiž nepovedlo).
4. Tianmenská horská silnice, Čína
Velice pěknou horskou silnici vedoucí přes národní park mají v Číně. Začíná v 202 m nad hladinou moře a končí v 1 302 m, což není moc, ani délka 11 km ničím neoslní. Zaujme hlavně se svými přesně 99 zatáčkami (symbolizujícími, že v nebi je 9 paláců), kterými připomíná tradičního čínského draka plazícího se krajinou.
Krom nádherného výhledu nabízí i skvělý způsob, jak se naučit jezdit dveřmi napřed.
5. Trollstigen, Norsko
Tato až pohádkově nazvaná silnice (Trollstigen neboli „trolí stezka”) se nachází v Norsku, kde je pro svých 11 vyhlášených serpentin často vyhledávanou turistickou atrakcí. Bohužel cesta po ní není tak romantická, jak se může z fotek zdát: ostré zatáčky (často se zde autobusy vytačí na několikrát), úzký průjezd a vysoké stoupání je zlým snem každého řidiče s trošku větším vozidlem. Nejzajímavější je úsek, který vede kolem 180 m vysokého vodopádu, ze kterého dopadá voda až na vozovku.
6. Průsmyk Zojila, Indie
V indické oblasti Zojila nalezneme jednu z nejdůležitějších a nejnebezpečnějších silnic v Indii. Jelikož překonává hlavní Himalajský hřeben, je cesta po ní v zimních měsících prakticky nemožná kvůli gigantickým závějím. V létě to zde není o moc lepší — to zase všechen ten sníh taje a způsobuje sesuvy půdy. Samozřejmostí je nulová přítomnost bezpečnostních prvků a mnohametrové sráze.
7. Průsmyk Rohtang, Indie
V Indii se nachází i jiná velice zrádná silnice, kterou místní nazvali v překladu „hromada mrtvol”. Název je to sice historický, ale důvod platí dodnes – pohoří, podél něhož vede cesta, tvoří tzv. srážkový stín, což znamená, že většina srážek vzniká na jedné straně hory a to způsobuje velice časté sesuvy půdy, které komplikují jak život obyvatel na postižené straně, tak i samotný provoz v průsmyku. Typickým obrazem je tudíž rozblácená cesta nad propastí a dlouhé kolony čekající na buldozer, který opět zprůjezdní cestu.
8. Passage de Gois, Francie
Velice nevšední zážitek vás může potkat, pokud se rozhodnete navštívit Francouzký ostrov Noirmoutier – jedna ze dvou cest totiž 2x denně zcela zmizí pod mořskou hladinou. Průjezdnost tak závisí na výšce hladiny moře, která se během dne mění až o 3 m. Z toho plyne, že není moc dobrý nápad zdržovat se na cestě během přílivu. Dokonce se tu jela párkrát Tour de France, ale jak asi tušíte, kluzká silnice a hromada cyklistů nejde příliš k sobě.
Pod značkou FRESHJAM nenajdete jen online magazín, ale i plnohodnotnou luxusní značku oblečení. Nechceme, abyste o skvělém životě jen četli, chceme, abyste ho i žili! Protože prožít život naplno můžete jen jednou. Neprospěte ho.
Víš, co je Jetsurf? Takto to vypadalo na mini závodě Jetsurf Funny Cup Xrace
Jetsurf je vlastně takové surfovací prkno s vlastním motorovým pohonem dosahující rychlosti až 58 km/h a s dojezdem až 75 km. Motorizované surfy nejsou nic nového, objevily se už na počátku 60….
Přečíst celý článek »Gumball 3000: pohled do minulosti nejznámější a nejdražší rally na světě
Rok nám zase uběhl a je tu další ročník populární milionářské jízdy Gumball 3000. Letos začíná 23. května ve norském Oslu, pokračuje přes Kodaň až do Amsterdamu. To je jen takový…
Přečíst celý článek »Dechberoucí video z dronu o surfování na smrtícím Teahupo’o na Tahiti
Surfaři Brent Bielmann a Eric Sterman společně natočili pravděpodobně to nejlepší surfařské video ever. Díky záběrům z dronu si můžete vychutnat asi tu nejzajímavější podívanou a ještě navíc z…
Přečíst celý článek »Vjel do cesty motorce a motorkáři si ho vytáhli z auta, jak to dopadne?
Další z videí, kde řidič auta udělá nějaký nesmysl — ať už chtěně nebo nechtěně — a motorkáři ho vytáhnou z auta a jdou si domlouvat nějaký ty nesmyslný…
Přečíst celý článek »