Jak se chladila zmrzlina v 19. století, když nebyly mrazáky?
Léto se konečně blíží, přichází období vedra, ledové tříště a hlavně zmrzliny. Kdo by ji nemiloval! Přemýšleli jste někdy o tom, jak se chladila zmrzlina dřív, než přišly mrazáky? Na jednoduchou otázku je o něco složitější odpověď.
Zdroj: Facebook/Black Tap Craft Burgers & Beer
Naši předkové používali pouze přírodní led. V zimním období museli nashromáždit dostatečné zásoby, které jim vydrží přes celé léto. Ledařství, jak se toto řemeslo nazývalo, vykonávali často sezónní pracovníci – voraři a převozníci.
Na zamrzlém jezeře nebo řekách se pilou vyřízl velký obdélník, který se vytáhl na břeh a rozřezal na menší kusy. Ty se odvážely na saních tažených koňmi. Led ale musel mít tloušťku alespoň 30 centimetrů, což se nestávalo každý rok. Některé velké podniky proto skladovaly větší množství ledu i na několik let dopředu. Led se dovážel do restaurací, obchodů, pivovarů i do domácností, kde ho lidé skladovali ve dřevěných bedýnkách, předchůdcích ledniček a v hlubokých sklepích.
Vyřezané ledové bloky se naloží na koňský povoz a odvezou. Minnesota, zima 1935
Ledařství se vytratilo po druhé světové válce, kdy se ledničky staly cenově dostupnými. I tak ho ale některé národy doposud praktikují. Třeba severoameričtí Amišové, kterým náboženství zakazuje používat elektrické spotřebiče.
Roznašeč ledu v Berlíně, červenec 1957
Chcete se dozvědět něco dalšího? Pokračujte třeba tady:
- Všichni ho milujeme. Jak vypadá ‚puknutí‘ popcornu na zpomalených záběrech?
- Jak funguje policie v nejbohatším městě světa? Nejmodernější technologie a Nissan GT-R v akci
- Jak funguje vystřelení náboje? Ukážeme vám zpomalený záběr
- Crash testy známe všichni, jak ale probíhá jejich příprava? Je to celkem mravenčí práce
- Jaký je rozdíl mezi jednotkou výkonu HP a BHP?
- Dnešní filmy jsou jeden velký podvod: ukázka ze studia Stargate (+ druhý díl)
Pod značkou FRESHJAM nenajdete jen online magazín, ale i plnohodnotnou luxusní značku oblečení. Nechceme, abyste o skvělém životě jen četli, chceme, abyste ho i žili! Protože prožít život naplno můžete jen jednou. Neprospěte ho.
5 nejzajímavějších exkurzí na opuštěná místa, ze kterých běhá mráz po zádech
Čas od času s vámi nahlédneme do opuštěných továren, parků nebo třeba stadionů. Vášeň pro opuštěná místa nazvaná urban exploration neboli urbex je čím dál populárnější a proto jsme…
Přečíst celý článek »Pocta světlem aneb dva zářící sloupce nad New Yorkem: zákulisí toho, jak si New York připomíná oběti útoku
New York si každý rok připomíná oběti teroristického útoku z 11. září a zároveň oslavuje nezlomného ducha tohoto města — takzvanou Poctou světlem. Tribute in light je projekt několika umělců a…
Přečíst celý článek »Úchvatné hyperlapse video provází ulicemi Prahy s pivem v ruce
Ukrajinský fotograf Kirill Neiezhmakov vytvořil jedno z nejkrásnějších videí z Prahy, jaké jsme kdy viděli. Video s názvem Glass of Prague ve třech a půl minutách zobrazuje ruch turisticky…
Přečíst celý článek »Zeptali jsme se: jaké je podle českých dívek dokonalé rande?
Pánové, lámali jste si někdy hlavu nad tím, jak opravdu potěšit slečnu schůzkou? Zda je lepší zvolit kulturu, přírodu nebo třeba jídlo? Jde dámám spíš o útratu nebo o…
Přečíst celý článek »