ESHOP

21 silnic, po kterých se během svého života musíte projet

Silnice podél pobřeží, horské serpentiny, scénické cesty skrze národní parky nebo mosty přes řeky. To vše patří k nejkrásnějším silnicím na světě. Seznam nezapomenutelných cest rozhodně není vyčerpávající, ale může poskytnout skvělou inspiraci pro ty, kteří se chystají na roadtrip.

Reklama — článek pokračuje níže

Ne vždy čeká zážitek jenom v cílové destinaci, řízení po těchto silnicích si opravdu užijete. Tedy za předpokladu, že máte rádi zatáčky, adrenalin a rovné cesty vás nebaví. Jednou už jsme o podobných silnicích psali: 8 nejděsivějších cest na světě, po kterých určitě jet nechcete.

1. Highway 1 – Big Sur, Kalifornie

1

Západní pobřeží USA je proslulé nádhernou přírodou a právě tady se nachází i některé známé národní parky. Těmi vede silnice Highway 1, která se táhne podél pobřeží Pacifiku od severu k jihu. Kromě scénických výhledů vede i přes několik historických mostů.

2. Furka Pass – Švýcarsko

2 - furkapassroute-in-switzerland-as-seen-from-grimselpassroute

Vysokohorská silnice, která má převýšení 2429 metrů, je pro řidiče opravdovou výzvou. I když se v takhle krásném prostředí prostě nedá nerozhlížet se kolem sebe, stejně byste měli být všemi smysly upnuti k silnici, protože je tady spousta ostrých a nebezpečných serpentin. Vždyť se tudy proháněl i James Bond ve filmu Goldfinger.

3. The Atlantic Road – Norsko

3

3b

Atlantic Road je hlavní turistickou cestou v Norsku a místem oblíbeným fotografy. Vede přes skupinu malých ostrovů, které jsou propojeny viadukty a osmi mosty.

4. White Rim Road – Canyonlands National Park, Utah

4

Na tuhle cestu se vydávají nadšenci na horských kolech nebo auta s pohonem na čtyři kola. Není povoleno sjíždět ze silnice a taky s sebou nemůžete vzít svoje domácí mazlíčky. Ani kdyby zůstali jen v autě.

5. Tianmen Mountain Road – Hunan, Čína

5

Nahoru jezdí lanovka, která má 98 kabinek a má celkovou délku 7 a půl kilometru. Největší úhel stoupání je tu neuvěřitelných 37 stupňů.

6. Seven Mile Bridge – Florida

6

Ikonická silnice vedoucí po sedmimílovém mostě přes Florida Keys. Mosty jsou vlastně dva, ten původní byl železniční, ale byl zničen hurikánem.

7. Chapman’s Peak Drive – Kapské město, Jižní Afrika

7

Devítikilometrová silnice má celkem 114 zatáček a vede po skalnatém pobřeží Atlantiku. Cestě se přezdívá „Chappies“ a nabízí 180 stupňové výhledy s mnoha odpočívadly, kde můžete zastavit a jenom se kochat.

8. Stelvio Pass – východní Alpy, Itálie

8

Tahle cesta stoupá až do výšky 2757 metrů a je nejvyšším horským průsmykem ve východních Alpách. Stelvio Pass také označili v Top Gearu jako jednu z nejlepších silnic v Evropě.

9. Col de Turini – Francie

9

Silnice ve francouzské Nice je známá jako jeden z úseků Monte Carlo Rally. V minulosti tudy už třikrát vedl cyklistický závod Tour de France.

10. Guoliang Tunnel Road – Čína

10

11. Denali Highway – Aljaška

Zdroj: backroadswest.com

Zdroj: backroadswest.com

Nepatří mezi nejsložitější silnice na řízení, ale rozhodně patří mezi nejkrásnější. Tahle většinou štěrková cesta byla otevřena roku 1957 a stala se prvním silničním vstupem do národního parku Denali.

12. Karakoram Highway – Čína/Pákistán

12

Unikátní silnice je vůbec nejvýše položenou mezinárodní silnicí s pevným povrchem na světě. Spojuje Čínu a Pákistán skrze pohoří Karakoram a stoupá do výšky skoro 4,7 kilometru. Vzhledem ke svému neuvěřitelnému převýšení a složitým podmínkám, ve kterých se stavěla, je někdy považována za osmý div světa.

13. Great Ocean Road – Austrálie

13

Získala status australského národního dědictví a táhne se podél jihovýchodního pobřeží Austrálie. Silnici stavěli bývalí vojáci mezi lety 1919 a 1932 a jde o největší památník věnovaný obětem 1. světové války na světě. Je to 243 kilometrů dlouhá silnice z Torquay do Allansfordu v australském státě Victoria

14. Sani Pass – provincie KwaZulu-Natal, Jižní Afrika

14

Sani Pass je nebezpečná silnice, kterou projedete asi jen autem s náhonem na čtyři kola. Úsek je dlouhý cca 9 kilometrů a vyžaduje nadprůměrné řidičské schopnosti. Je často uzavřen kvůli špatným podmínkám počasí, hlavně během zimního období.

15. Ruta 40 – Argentina

15

V západní Argentině se paralelně s pohořím Andy táhne nejdelší silnice v zemi, která je zároveň jednou z nejrozlehlejších na světě (spolu s americkou Route 66 a Stuart Highway v Austrálii). Tahle 5 000 kilometrů dlouhá silnice vede 20 národními parky, protíná se s 18 řekami a stoupá do výšky 5 000 metrů nad mořem.

16. Going to the Sun Road – národní park Glacier, Montana

16

Silnice, která byla dokončena v roce 1932, prochází všemi různými typy terénu, od ledovcových jezer v údolích až po tundru na vrcholu. Roku 1983 byla zahrnuta do národního registru historických míst.

17. Dades Gorges – Vysoký Atlas, Maroko

17

Velmi populární silnice mezi turisty, kteří do Maroka přijíždějí. Je sjízdná v autě s náhonem 4×4, ale jenom v určitá roční období.

18. The Million Dollar Highway – Colorado, USA

18

Ačkoliv se celá silnice nazývá Million Dollar Highway, tenhle název si vysloužila díky 19 kilometrům, které vedou na Red Mountain. Tento úsek je výzvou a možná i hazardem, protože nemá svodidla ani žádné zábrany. Původ názvu dodnes není jistý, někteří říkají, že to byla cena za míli, druzí, že se v suti při stavbě našlo zlato této hodnoty.

19. Trollstigen – Rauma, Norsko

19

Serpentinová horská silnice je populární turistickou atrakcí. Byla otevřena roku 1936 po osmi letech stavby. Během hlavní turistické sezóny po ní projede kolem 2 500 vozidel denně. Na podzim a v zimě je silnice uzavřená.

20. The Amalfi Coast – Itálie

20

V neapolském zálivu leží silnice, která je často označovaná jako nejvíc scénická část pobřeží. Při jízdě se střídají vesničky zasazené do kopců, nádherné výhledy na tyrkysové moře a zelení pokryté hory. UNESCO jí označilo jako perfektní příklad středomořské krajiny.

21. Transfagarasan – Rumunsko

21

90 kilometrů záhybů a zatáček vede od severu na jih mezi nejvyššími místy Jižních Karpat. Silnice, která propojuje historické regiony Transylvánie a Wallachie, byla v minulosti strategickou vojenskou stezkou. Spolu se Stelvio Pass v Itálii ji producenti Top Gearu označili za nejlepší silnici na světě. I my jsme si tuto silnici byli projet, mrkněte se na článek zde.

Zdroj: twistedsifter.com/2013/03/roads-to-drive-before-you-die
Publikováno: 07. 09. 2017
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,
Partneři

Nezůstaňte jen u čtení

Pod značkou FRESHJAM nenajdete jen online magazín, ale i plnohodnotnou luxusní značku oblečení. Nechceme, abyste o skvělém životě jen četli, chceme, abyste ho i žili! Protože prožít život naplno můžete jen jednou. Neprospěte ho.

U nás jen to nejlepší
Jak to vypadá, když vás zasáhne blesk a přitom to natáčíte na kameru?

Jak to vypadá, když vás zasáhne blesk a přitom to natáčíte na kameru?

Lovci bouřek Scottu Sheppardovi, pracujícího pro SevereStudios, kteří sledují a natáčí bouře, tornáda a blesky, se podařil zatím asi nejoriginálnější záběr v tomto odvětví. Zasáhl ho blesk při natáčení…

Přečíst celý článek »
Další fotografie Vitaliyho Raskalova, tentokrát na ruském mostě Zhivopisny Bridge

Další fotografie Vitaliyho Raskalova, tentokrát na ruském mostě Zhivopisny Bridge

Zhivopisny Bridge je velice zajímavý most nad řekou Moskva ve stejnojmené ruské metropoli. Je to dle Vitaliyho první zavěšený most v Evropě. Zajímavý je proto, že na jeho vrcholu sídlí restaurace,…

Přečíst celý článek »
Indiana Jones v ženské podobě. Kráska, která zachraňuje planetu v růžových bikinách

Indiana Jones v ženské podobě. Kráska, která zachraňuje planetu v růžových bikinách

Tato blondýnka by na většinu lidí mohla působit jako obyčejná milá dívka, ale opak je pravdou. Alison Teal rozhodně není jen křehkou kráskou, ale hlavně vášnivou surfařkou a aktivistkou…

Přečíst celý článek »
Neohrožené duo On The Roofs poprvé v Evropě zdolává věž katedrály ve Vídni

Neohrožené duo On The Roofs poprvé v Evropě zdolává věž katedrály ve Vídni

Nebojácnou dvojku, která si říká On The Roofs, z našich článků už znáte. Dnes pro vás máme další jejích nebezpečné a přesto fascinující video, ze kterého se tají tech….

Přečíst celý článek »
  Klikni a sdílej tento článek se svými přáteli!

O autorovi • redakce FJ

FRESHJAM MAG. Vybíráme pro vás to nejzajímavější z celého internetu a nejen z něj. A nejsme jen na internetu — jsme i mezi vámi, sledujte nás na Facebooku!

Vybíráme z aktuální kolekce

Koupit produkt Pánské tričko ALL THE WAY UP
Pánské tričko ALL THE WAY UP
1590 Kč
Koupit produkt Pánské tričko FRESH 3D
Pánské tričko FRESH 3D
1090 Kč
Koupit produkt Dámské tričko F**kin‘ LIFESTYLE
Dámské tričko F**kin‘ LIFESTYLE
1490 Kč
Koupit produkt Dámské tričko FRESH Princess
Dámské tričko FRESH Princess
1490 Kč
Koupit produkt Dámské tričko FRESHJAM 3D
Dámské tričko FRESHJAM 3D
990 Kč
Koupit produkt Pánská zimní čepice FRESHJAM logo
Pánská zimní čepice FRESHJAM logo
690 Kč
Koupit produkt Pánské tričko F**kin‘ LIFESTYLE
Pánské tričko F**kin‘ LIFESTYLE
1490 Kč
Koupit produkt Pánské tričko DRIVE IT LIKE YOU STOLE IT
Pánské tričko DRIVE IT LIKE YOU STOLE IT
1490 Kč
FRESHJAM MAG — My jsme lifestyle. Baví tě žít naplno, nejít s davem a chceš od života víc? Jsi na správném místě! Jedeme FRESHLIFE. Sleduj FRESHJAM.CZ a žij to s námi! Taguj #jedufreshlife

Nejsme jen magazín, jezdíme na roadtripy s auty za miliony, máme vlastní značku oblečení, děláme after movies, pořádáme akce. Vše to sdílíme s vámi. Jsme lifestyle! A chceme vás u toho!

Přejít do eshopu Ukázat více fotek
Neměli byste přehlédnout
Největší budova na světě je tak velká, že se v ní tvořily mraky

Největší budova na světě je tak velká, že se v ní tvořily mraky

K ranní kávě • 19. 09. 2018
Zlatý most ve Vietnamu podpírají obrovské kamenné ruce

Zlatý most ve Vietnamu podpírají obrovské kamenné ruce

Architektura • 01. 08. 2018
Výběr toho nejlepšího
Manhattan se rozroste o další mrakodrap, bude mít vlastní kino i observatoř

Manhattan se rozroste o další mrakodrap, bude mít vlastní kino i observatoř

Architektura • 23. 06. 2018
Dnešní filmy jsou jeden velký podvod 2. část

Dnešní filmy jsou jeden velký podvod 2. část

K ranní kávě • 05. 05. 2015
Dřevěný dům s moderním šmrncem obklopuje les i pláž

Dřevěný dům s moderním šmrncem obklopuje les i pláž

Architektura • 20. 09. 2018
Sjana Earp využila Instagram pro boj proti depresím – její jógové fotky teď hltá celý svět

Sjana Earp využila Instagram pro boj proti depresím – její jógové fotky teď hltá celý svět

Girls! • 15. 05. 2017
Sledujte nás na instagramu
FRESHJAM