Piloti vysvětlují, jak jsou ve skutečnosti turbulence nebezpečné
Turbulence zažil snad každý, kdo má s létáním alespoň nějaké zkušenosti. A snad nikdo z nás je nemá rád. Roztřesené letadlo dokáže všechny pasažéry pekelně vyděsit. Jsou ale turbulence opravdu nebezpečné a můžou zapříčinit pád letadla? Možná vás to překvapí, určitě ale potěší. Nemůžou.
Několika vystrašeným pasažérům turbulence nedaly spát a tak vyzpovídali zkušené piloty letadel. A naštěstí pro nás, všichni se shodují. Turbulencí, kterými letadlo během letu prolétává, je více druhů. Některé jsou běžnější blíže u země, jiné zažijete při průletem mraků, vždy jde ale pouze o narušení stabilního proudu vzduchu. Pilot Delta Airlines Bill Watts se snaží turbulence vysvětlit na vlnách v oceánu. Když pozorujeme mořskou hladinu, nikdy není zcela klidná, proud vody se mění z mnoha různých důvodů. Tam se voda tříští o skálu, tam přitéká nový proud. Jak se chová voda je pro nás ale snazší pozorovat. Proud vzduchu ale nevidíme a proto nás tak děsí.
Illustration by Carla Uriarte
Vojenský pilot Keith Tonkin vysvětluje, že letadlo je konstruováno pro zvládnutí výrazně větších sil, než je ta největší turbulence schopna vůbec vyvinout. Vojenská letadla dokonce pravidelně prochází zátěžovými zkouškami, jako je létání v cyklonech. Konstrukce letadel je robustnější, než si myslíme. Piloti dokonce přirovnávají turbulence k dírám v silnici. Když auto vjede kolem na nerovnost, taky vás to na životě neohrozí. A pokud vás také děsí pružení křídel, které můžete během turbulence z oken letounu vidět, i tehdy můžete zůstat naprosto v klidu. Oproti tomu, co všechno je křídlo schopné ustát, jsou tyto pohyby zanedbatelné.
„Turbulencím se vyhýbáme, protože jsou stresující pro pasažéry, ne proto, že je to hrozba pro pilota.“
Ať už tedy zažijete turbulenci, kterou způsobí vysoké budovy kolem letiště, nebo proudy vzduchu s rozdílnou teplotou vysoko nad zemí, zůstaňte v klidu. Jak říká Tonkin, turbulence opravdu pro letadlo nejsou hrozbou. Při mírných turbulencích se letadlo vychýlí zhruba o půl metru, při středních už je vám turbulence schopná vylít pití. Jediné, co bychom neměli podceňovat, je kontrolka „připoutejte se prosím“. Při extrémních turbulencích může totiž letadlo během pár sekund klesnout až o 30 metrů, což sice s letadlem samotným nic neudělá, vás to ale může vymrštit ze sedačky. Zranění uvnitř letadla je tedy jediným malérem, který se nám při turbulencích může přihodit.
A teď když jste v klidu, podívejte se na kompilaci přistání letadel při turbulenci. :)
Pod značkou FRESHJAM nenajdete jen online magazín, ale i plnohodnotnou luxusní značku oblečení. Nechceme, abyste o skvělém životě jen četli, chceme, abyste ho i žili! Protože prožít život naplno můžete jen jednou. Neprospěte ho.
Originalita na Instagramu? Vzácnější, než si myslíte
Jsou fotky na Instagramu opravdu tak kreativní a originální, jak se na některých účtech může zdát? Nebo pouze kopírujeme osvědčené šablony fotek, které jsme už někde zahlédli? Anonymní 27letá…
Přečíst celý článek »Úchvatné hyperlapse video provází ulicemi Prahy s pivem v ruce
Ukrajinský fotograf Kirill Neiezhmakov vytvořil jedno z nejkrásnějších videí z Prahy, jaké jsme kdy viděli. Video s názvem Glass of Prague ve třech a půl minutách zobrazuje ruch turisticky…
Přečíst celý článek »Ohromující timelapse video života v Los Angeles pořízené díky 100megapixelové kameře
Viděli jste ve svém životě již něco neuvěřitelného? Pokud ano, pak vám přidáme něco do sbírky. Jakmile si zapnete následující video, budete doslova ohromeni jak jeho zpracováním, tak i…
Přečíst celý článek »Turecký umělec tvoří digitální svět fantazie, který vás bude fascinovat
Ne snad že by svět kolem nás nenabízel dostatek nádherných scenérií. Někdy ale není na škodu si s realitou trošku pohrát a vytvořit tak svět zcela nový. Svět fantazie,…
Přečíst celý článek »