Čína vydává etický kodex pro regulaci umělé inteligence
Čínské ministerstvo vědy a technologie zveřejnilo etický kodex, jehož cílem je regulovat stávající nebo vyvíjející se modely umělé inteligence (AI). Pokyny čínského kodexu dávají lidem „plnou moc rozhodování“, což je překvapivě podobné zákonům robotiky spisovatele Isaaca Asimova.
První etický kodex pro AI vznikl v Číně nikoliv v EU
Loni v dubnu Evropská unie také představila předběžný návrh nařízení, které má zajistit, aby lidé měli kontrolu nad AI. Nakonec se to však nedotáhlo do konce a Čína se tak stala průkopníkem při zavádění etických kodexů pro tyto rozvíjející se technologie.
Dokument s názvem Etické specifikace pro umělou inteligenci nové generace vychází z velmi jasného požadavku: „Zajistěte, aby AI byla vždy pod kontrolou lidských bytostí“ a aby měly „plnou rozhodovací pravomoc“.
Zdroj: Pixabay
„Čína velmi vážně uvažuje o dlouhodobých sociálních transformacích, které AI přinese, počínaje sociálním odcizením až po existenciální rizika a aktivně se snaží tyto společenské změny ovládat a řídit,“ médiím to řekla Rebecca Arcesati, analytička německého think tanku Mercator Institute for China Studies.
Základní principy etického kodexu
Tento dokument popisuje šest základních principů pro systémy umělé inteligence, včetně zajištění toho, že jsou „kontrolovatelné a spolehlivé“. Další body se týkají používání těchto technologií ke zlepšení lidské pohody. Mají podporovat rovnost, transparentnost a spravedlnost, chránit soukromí a bezpečnost, a zvýšit etickou výchovu.
Podle tohoto etického kodexu uživatelé mají plné právo přijmout nebo odmítnout službu umělé inteligence. Stejně tak mohou i kdykoliv zastavit interakce s těmito systémy.
Autoři si jsou rovněž vědomi rizika, které plyne ze zranitelnosti AI nebo narušení jejich bezpečnosti hackery. Kodex se snaží zajistit způsob, jak zamezit využívání AI k nezákonným nebo nedovoleným činnostem, které by mohly ohrozit „národní bezpečnost“ nebo „obecný zájem“.
Připomeňme, že jedním z čínských cílů je být lídrem v oblasti umělé inteligence do roku 2030. Možná to je důvod, proč se Čína rozhodla eticky regulovat všechny současné i budoucí typy AI.
Zdroj: Pixabay
V Evropské unii zatím podobný kodex nevznikl. Některé aktivistické skupiny se obávají, aby umělá inteligence nebyla použita pro autoritářské nebo hromadné sledování obyvatel. Jedním z jejich hlavních požadavků je tak například například zákaz budování systémů rozpoznávání obličeje do AI. Ale jak bude ve skutečnosti evropský etický kodex pro AI vypadat, se musíme nechat překvapit.
Pod značkou FRESHJAM nenajdete jen online magazín, ale i plnohodnotnou luxusní značku oblečení. Nechceme, abyste o skvělém životě jen četli, chceme, abyste ho i žili! Protože prožít život naplno můžete jen jednou. Neprospěte ho.
6 měsíců trvá postavit Bugatti Chiron, podívejte se na celý proces výroby
6 měsíců trvá postavit auto, které je či bylo vrcholem automobilového průmyslu. Bugatti Chiron, nástupce známého Bugatti Veyron, sestavuje ručně pouze 20 pracovníků v továrně ve francouzském městečku Molsheim. Právě odsud…
Přečíst celý článek »730-koňové BMW M6 Gran Coupé z Abu Dhabi je perfektně vytuněný hybrid
Představujeme vám snad jednu z nejlépe vypadajících M6 od BMW, konkrétně BMW M6 Gran Coupé v hybridním provedení vyfocená v dealerství BMW v Abu Dhabi. Ale podle fotek vám…
Přečíst celý článek »Chcete si na zahradě postavit garáž? Máme pro vás luxusní inspiraci
Když máte ke svému autu vztah, neradi ho vidíte v oprýskané, staré, pronajaté garáži. Pokud uvažujete, že byste garážování svého vozu posunuli na vyšší úroveň, máme pro vás top…
Přečíst celý článek »Driftující Formule 1 na helipadu hotelu Burj Al Arab v Dubaji?
Na těchto videích jde poznat jedna věc: Red Bull už prostě neví, co by roupama dělali, a tak je napadlo vzít jejich Infiniti Red Bull Racing Formuli 1 a…
Přečíst celý článek »